chronograph-watch
۱۸ تیر

ساعت‌های کلاسیک مجهز به کرنوگراف تنها یک مزیت نسبت به ساعت‌های کلاسیک عادی دارند و آن نیز بهره‌مندی از کرنومترهایی است که توسط کلیدهای مکانیکی کنترل می‌شوند.

شاید با شنیدن نام کرنوگراف فکر کنید که با قطعه‌ای عجیب و غریب الکترونیکی مغناطیسی روبه‌رو هستید که در قلب یک ساعت مچی جای گرفته است، با این حال به زبان ساده کرنوگراف نام دیگر تایمر مکانیکی است. در عمل به ساعت مچی هایی که صفحات کوچکی روی صفحه اصلی دارند و میتوانند با دقت بیشتری یک فاصله زمانی را اندازه بگیرند.

chronograph-watch

کرنو چیست؟

اگر اهل فناوری‌های دیجیتالی و مدرنیزه شدن هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از خواندن این مطلب منصرف شوید، چراکه قصد داریم در ادامه به دنیای چرخ دنده مکانیکی و ویژگی‌های این حوزه نگاهی داشته باشیم که اگر عاشق آن نباشید، ممکن است برایتان کسل کننده باشد.

هرچند در سال‌های اخیر روند استفاده از گجت‌های پوشیدنی از جمله بند و ساعت‌‎های هوشمند رو به افزونی گذاشته است، با این حال هنوز طیف وسیعی از افراد تیک و تاک‌ چرخ دنده‌های مکانیکی را به نمایشگر گرد یا مربعی شکل دیجیتالی ترجیح می‌دهند.

اگر قصد دارید ساعت مچی کرنوگراف شرکتی (گارانتی دار) پایین تر از قیمت بازار تهیه کنید مدلهای موجود در دکمه زیر را ببینید.

کرنوگراف چیست؟

به طور کلی در هر ساعت مجهز به کرنوگراف حداقل دو صفحه کوچک نیز بر روی صفحه اصلی وجود دارد که یکی برای تعیین زمان 24 ساعتی و دیگری برای نمایش دقیقه‌های کرنوگراف است. مکانیزمی برای نمایش ثانیه بر روی ساعت تعبیه نشده و عقربه ثانیه شما بر روی عدد 12 پارک شده تا زمانی که برای کرنوگراف مورد استفاده قرار گیرد.

ساعت‌های کرنوگراف با حساسیت‌های مختلف تولید و ارائه می‌شود. برخی از این ساعت‌های قادر به اندازه گیری دهم و حتی صدم ثانیه نیز می‌باشند. متداول‌ترین نوع این ساعت‌های با حساسیت 1. 4، 1. 10 و 1. 60 ثانیه در بازار یافت می‌شود؛ هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر شود ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته‌تری برخوردار است.

انواع ساعت مچی کرنوگراف

هرچند مدل‌های بی‌شماری از ساعت‌های مچی مجهز به کرنوگراف را می‌توان در بازار یافت، با این حال اساس تمام آن‌ها در سه دسته تقسیم می‌شود؛ فارغ از ظاهر، مواد به کار رفته در ساخت و برند آن‌ها.

کرنوگراف به زبان ساده

کرنوگراف به زبان ساده

در تمامی ساعت‌های کرنوگراف پمپ بالایی برای استارت کرنومتر و همان دکمه توقف کرنومتر و دکمه پایینی برای ریست کردن کرنومتر می‌باشد؛ بدیهی است که غلطک وسط برای تنظیم زمان اصلی ساعت استفاده می‌شود که غریب به اتفاق با کشیدن به بیرون می‌توان از آن استفاده کرد.

best-chronograph-watches

مدلهای مختلف ساعت مچی کرنوگراف

نوع اول: توجه داشته باشید که دسته بندی ساعت‌های کرنوگراف بر اساس چینش، ابعاد و دقت کرنومترهای مکانیکی صورت گرفته است. بر این اساس نوع اول این ساعت‌ها دارای کرنومتر با قابلیت ثبت ثانیه و دقیقه می‌باشد که ثانیه شمار آن عقربه بزرگ ساعت و دقیقه شماره آن نیز عقربه کوچک سمت چپ می‌باشد. در این دسته یکی از عقربه‌های کوچک می‌تواند زمان را برحسب 24 ساعت نشان دهد و کرنومتر دیگر هم ثانیه شمار است. در این ساعت‌ها عقربه‌ای که گمان می‌رود نقش ثانیه شمار را بر عهده دارد، در واقع ثانیه شمار کرنومتر است.

chrono

نوع دوم: این دسته در حالت کلی تفاوت چندانی با سری اول ندارد، با این حال عقربه بزرگی در جهت شمارش ثانیه مشاهده نمی‌شود؛ این وظیفه به موتور کوچک‌تری در پایین صفحه محول شده است.

chornograph-watch

نوع سوم: پیشرفته‌ترین ساعت‌های کرنوگراف قادر به اندازه گیری دقیقه، ثانیه و حتی دهم ثانیه هستند که به واسطه 4 ریز موتور تعبیر می‌شود. این دسته همچنین از تاچیمتر هم بهره می‌برند؛ تاچیمتر ابزاری است که می‌توان آن را برای محاسبه سرعت بر اساس زمان مورد استفاده قرار داد و یا فاصله را بر اساس سرعت را با این علامت‌های اندازه‌گیری کرد. در این ساعت‌ها اصولاً دقیقه عقربه سمت چپ، ثانیه کرنومتر عقربه بزرگ و دهم ثانیه عقربه سمت راست است. به طور کلی از این نوع ساعت‌ها برای ثبت زمان مسابقات مختلف استفاده می‌شود.

اگر قصد دارید ساعت مچی کرنوگراف شرکتی (گارانتی دار) پایین تر از قیمت بازار تهیه کنید مدلهای موجود در دکمه زیر را ببینید.

4.3 (86.67%) 3 votes
//

دیدگاه ها(02)

  1. توضیحات خیلی کامل و عالی بود،متشکرم

    عمادالدین خفایی مهر ۲۱, ۱۳۹۸ پاسخ
    1. موفق باشید

      Mihan Time آبان ۷, ۱۳۹۸ پاسخ

دیدگاه بگذارید